ادامه گزارش 1

 مراسم تجلیل از پیشکسوتان جامعه ناشنوا

به مناسبت شصت ساله شدن تلاشهای سازمانی ناشنوایان درایران

در تاریخ روز چهارشنبه ۲۲ آبان ماه برگزار گردیده است.

سرانجام مراسم در روز چهارشنبه 22 آبان ماه 1387 در سالن موسسه فرهنگی ورزشی آبفای تهران برگزار شد و حدوداً ساعت 16:30 برنامه به طور رسمی شروع شد.

برنامه با تلاوت قرآن توسط آقای کمال سهیلی از اصفهان و اجرای سرود جمهوری اسلامی توسط گروه سرود پژواک سکوت به سرپرستی آقای علیرضا نجف پور آغاز شد. سپس به مهمانان خیر مقدم گفتم. آقای حبیب مهدوی مختصری از خاطرات و سرگذشت آقای شهیدی و درباره برگزاری مراسم توضیح دادند. و آقای شهیدی صحبت کردند سپس نوبت سخنرانی و معرفی فعالیت 7 سازمان مختلف از سال 1327 تا 1387 به ترتیب سال تاسیس قرار بود که سخنرانی کنند و پرچم خود را نشان دهند.

1- فدراسیون ورزشهای ناشنوایان ایران تاسیس در سال 1335 – سخنرانی توسط آقای خسرو کارآمد نایب رئیس فدراسیون

2- کانون ناشنوایان ایران تاسیس در سال 1339 – سخنرانی توسط آقای بهروز مبشری رئیس هیئت مدیره

3- انجمن خانواده ناشنوایان ایران تاسیس درسال 1351 – سخنرانی توسط خانم لیلا اعتماد رئیس هیئت مدیره

4- خانه ناشنوایان اعظم تاسیس در سال 1378 – سخنرانی توسط خانم اعظم شفیعی مسئول خانه ناشنوایان

5- موسسه فرهنگی هنری فرجام جام جم تاسیس در سال 1381 – سخنرانی توسط آقای بهزاد اشتری مدیر مسئول

6- موسسه صدای بی صدا تاسیس در سال 1383 – سخنرانی توسط خانم آرزو محمدی مدیرعامل

7- موسسه فرهنگی مذهبی عزاداران حسینی ناشنوایان استان تهران تاسیس در سال 1385 – سخنرانی آقای علیرضا شفیعی رئیس هیئت مدیره

در طی برنامه 2 سرود توسط گروه پژواک سکوت اجرا شد.

جناب آقای دکتر ابوالفضل سعیدی استاد دانشگاه علوم و از پیشکسوتان آموزش ناشنوایان سخنرانی کردند

گروه نمایش تئاتری را با موضوع شرایط ناشنوایان قبل از تاسیس کانون در سال 1327 تا تاسیس در سال 1339 اجرا کردند و با پیشکسوتان عکس گرفتند

سپس هر نماینده از طرف سازمانهای فدراسیون ورزشهای ناشنوایان ایران– کانون ناشنوایان ایران - انجمن خانواده ناشنوایان ایران - کانون ناشنوایان استان مازندران به مناسبت تشکر و قدرشناسی از زحمات بی شائبه پیشکسوتان ناشنوا در راستای پیشبرد اهداف سازمانهای ناشنوایان را به آقای شهیدی دادند.

آقای محسن موسوی یکی از همکاران گروه پژوهشی زبان اشاره فارسی سالهای با آقای شهیدی همکار بودند و خاطره درباره زبان اشاره و تلاش ایشان صحبت کردند و هدیه به آقای شهیدی به عنوان پدر زبان اشاره و اولین فعال گروه پژوهشی زبان اشاره فارسی دادند.

آقای رضا ذبیحی پیامی را به نمایندگی از آقای کامران رحیمی (از دوستان و همکاران قدیمی آقای شهیدی) و آقای روزبه قهرمان (بنیاد پژوهشهای ناشنوایان ایران) خواندند و یاد بودی به ایشان دادند.

همچنین شورای جوانان کانون ناشنوایان – کانون ناشنوایان استان مازندران به آقای شهیدی و به بنده یاد بودی اهدا کردند (از ایشان متشکرم. )

سپس آقای شهیدی به پاس زحمات سازمانهای ناشنوایان به آنها اهدا کردند.

تصمیم داشتم در آخر برنامه صحبت کنم به علت کمبود وقت موفق نشدم و بجایش در اینجا بنویسم.

جمع شدن ما در مراسم به علت شصتمین سال آغاز بنیان گذاری سازمانهای ناشنوایان توسط پیشکستوتان است. و می خواستیم نشان دهیم به یاد آنها هستیم و جوانان نیز قدر امکانات امروز خود و زحمات و خدمات ارزشمند پیشکسوتان در سالهای دور را بدانند. حال فرصت خوبی است که بگوییم سازمانهای مختلف ناشنوایان باید باهم متحد باشیم مسلماً هر سازمانی که در خدمت ناشنوایان است تفاوتی از نظر فکر و روش با دیگری دارد ولی مسلماً اتحاد و یکی شدن سازمانها می تواند خدمات بهتری را به افراد ناشنوا ارائه کند.

از همه کسانی که با بنده در برگزاری مراسم همکاری داشتند تشکر میکنم. از جمله :

آقای بهروز مبشری از کانون ناشنوایان ایران  ، آقای بهزاد اشتری، آقای علیرضا شفیعی ، آقای حبیب مهدوی ، آقای اردوان گیتی و خانم زهره مسلیم خانی.

از همه مهمانان گرامی که از تهران و شهرستان با حضور گرمی خود به ما قوت قلب بخشیدند. همچنین از همسر عزیزم که با صبر و شکیبایی مرا تشویق کردند ، با من همکاری داشتند و از خانواده ام که به من اعتماد بنفس دادند که مسئولیت برگزاری این مراسم را برعهده بگیرم بسیار متشکرم.

شیدا شهیدی

گالری - روزنامه سرمایه - گزارش تاریخچه جامعه ناشنوایان ایران (1387-1327)

 


يکشنبه هفدهم 9 1387
X