گفتگو با میثم رنجبری دف نواز ناشنوا پدیده دومین جشنواره موسیقی معلولان

(صدای دف را با قلبم می شنوم)

دومین جشنواره موسیقی معلولان کشور به نام مهر آوا برگزار شد. هنرمندان معلول سراسر کشور دورهم جمع شدند تا هنرشان را به دیگران نشان دهند و شعار معروف "معلولیت محدودیت نیست" را ثابت کنند. اما از بین همه این هنرمندان یک نفر پدیده جشنواره بود و هر کس می خواست چیزی از جشنواره بگوید اول از میثم رنجبری شروع می کرد، جوان 22 ساله ای که به رغم ناشنوایی دف می نواخت.

  چی شد که تصمیم گرفتی ساز بزنی ؟

برادر بزرگ ترم سالهاست  که دف می نوازد و از بچگی دف زدن او را می دیدم. یک روز پیشنهاد داد که با او سر تمرین بروم و وقتی سر کلاس شان رفتم علاقه مند شدم که من هم شروع کنم.

 از چه کسی دف زدن را یاد گرفتی؟

یکی از استادان بزرگ بیجار به نام غلام سیفی زاده اولین استاد من بود.

 راحت قبول کرد که سرکلاسشش بروی؟

روز اول که رفتم برایم مشکل بود چون بچه های عادی آموزش می دیدند و چون من ناشنوا بودم زیاد در جریان کلاس قرار نمی گرفتم و سعی می کردم با احساس درونی ام یاد بگیرم. 12 جلسه پیش استاد سیفی زاده رفتم و بعد از آن 7 – 8 سال است که خودم تمرین می کنم و ادامه می دهم در حال حاضر هم شاگرد استاد سعدالله نصیری هستم و آموزش می بینم.

 در حال حاضر چه کار می کنی؟

الان در اداره ارشاد بیجار به 6 جوان ناشنوا دف زدن را آموزش می دهم، علاوه بر این در گروه موسیقی استاد نصیری هم هستم و هر جا کنسرت داشته باشند چون نمی توانم با گروه هماهنگ شوم، در پایان برنامه شان تکنوازی دف دارم.

 غیر از دف به هنر د یگری هم علاقه داری؟

من زیرزمین منزلمان را شبیه به هنرکده کرده ام، همان جا دف می زنم ، معرق کاری می کنم، گروه تئاتر دارم که باهم تمرین می کنیم. علاوه بر اینها سرپرست گروه سرود ناشنوایان بیجار هم هستم و سال گذشته هم مقام دوم تنیس روی میز ناشنوایان کشور را به دست آورده ام.

 ناشنوای مطلق هستی؟

به کمک سمعک صداهای خیلی ضعیفی می شنوم . من برای دف زدن به گوشم نیاز ندارم چون صدای دف را با قلبم می شنوم . من یک دنیا عاشق دف هستم.

 بچه های ناشنوا علاوه بر تحصیل چه مشکلات دیگری دارند؟

نه تنها بچه های ناشنوا بلکه همه معلولان چون در اقلیت هستند کمتر دیده می شوند. مثلا قانون استخدام 3 درصد معلولان در ادارات دولتی در هیچ کجا اجرا نمی شود و ما با مشکل اشتغال مواجه هستیم. من به خوبی با کامپیوتر آشنا هستم و دیپلم تاسیسات دارم اما تا می بینند ناشنوا هستم دست به سرم می کنند تا استخدام نشوم.

 بهترین خاطره ات از دورانی که موسیقی کار کرده ای چیست؟

اولین بار که اجرا کردم ، همه مردم روی پا بلند شدند و تشویقم کردند. آن لحظه بیشتر از هر لحظه عمرم خوشحال بودم. امسال هم که در جشنواره موسیقی معلولان مقام اول را به دست آوردم از بهترین لحظه های عمرم بود.

 انسیه شهرستانکی

دف نواز ناشنوا دومین جشنواره موسیقی معلولان مهر آوا


دسته ها : گفتگو
جمعه بیست و هفتم 10 1387
X