ثمینه باغچه‌بان لالایی‌های کودکان را با کمک مینیاتورهای ایرانی مصور کرد.

باغچه‌بان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عنوان کرد: متأسفانه نه تنها بچه‌ها، بلکه بزرگسالان هم نسبت به مینیاتور، این هنر ایرانی، بی‌توجه‌اند. این در حالی است که در هر صفحه‌ی مینیاتور، اجزای بسیار به هم پیچیده‌ای وجود دارد که هریک به تنهایی دارای معنا و عمق زیادی هستند؛ اگرچه در نهایت، مجموعه‌ی به هم پیوسته‌ای را به وجود می‌آورند.

او در ادامه افزود: با توجه به این باور که می‌توان با بزرگ و برجسته‌ کردن اجزای این هنر ایرانی، توجه عموم را به آن جلب کرد، با مینیاتورهای برگزیده‌ای که متناسب با برخی از لالایی‌ها و متل‌هاست، کتابی را تهیه کرده‌ام که از ترکیب مینیاتور و متل‌ها فراهم شده است.

ثمینه باغچه‌بان افزود: مثلا برای لالایی "برو لولوی صحرایی، تو از بچه‌ا‌م چه می‌خواهی، که این بچه پدر داره، دو شمشیر بر کمر داره"، صحنه‌ای از آثار کلاسیک مینیاتور را که با این لالایی همسویی داشته باشد، انتخاب و با نوارهای طلایی، مخمل و پارچه‌های قدیمی تزیین کرده‌ام.

او هنوز درباره‌ی مؤسسه‌ی انتشاراتی این کتاب که در تهیه‌ی آن از نزدیک به 12 جلد کتاب مینیاتور قدیمی و کلاسیک استفاده شده، تصمیمی نگرفته است.

ثمینه باغچه‌بان هم‌اکنون نیز کتابی را با عنوان "یکی بود، یکی نبود" ویژه‌ی کودکان و نوجوانان توسط نشر نظر زیر چاپ دارد. این کتاب که مجموعه‌ای‌ از متل‌هاست، قرار است با تصویرگری فرشید شفیعی وارد بازار کتاب شود.

این نویسنده پیش از این، متأثر از فعالیت‌های پدرش - جبار باغچه‌بان -، کتاب‌ "مهمان ناخوانده" و مجموعه‌ی شعرهای جبار باغچه‌بان را به نام "جوجه جوجه، طلایی" به زبان اشاره ویژه‌ی کودکان ناشنوا منتشر کرده است.

همچنین کتاب "دویدم و دویدم" او با زبان اشاره همراه با لوح فشرده‌ی آموزشی به انضمام "حقوق کودک" به زبان اشاره از سوی یونیسف منتشر شده است.

منبع : توحدی

===

 جغرافیا   و گالری
دسته ها : اجتماعی
دوشنبه بیست و یکم 11 1387
X