نمایشگاه هنرمندان ناشنوا

دانش آموزان هنرمندناشنوای شهر تهران در نگارخانه ابن سینا گردهم می آیند تا آخرین آثار خلق شده خود را طی یک هفته در معرض دید عموم قرار دهند. سومین نمایشگاه آثار نقاشی و گرافیک دانش آموزان هنرمندی که دچار مشکلات ناشنوایی هستند ، از ۲۱ تا ۲۶ اردیبهشت برگزار خواهد شد. علاقمندان به بازدید از آثار این هنرمندان نو جوان می توانند از ساعت ۹ تا ۱۹ روزهای یاد شده به فرهنگسرای ابن سینا واقع در شهرک قدس ، فاز یک ، ایران زمین شمالی مراجعه کنند.

==

خاطره (مرحوم محمد سعیدی)

دسته ها : فرهنگی و هنری
دوشنبه بیست و یکم 2 1388
یک سال گذشت

 

یکسال گذشته ، آن روز  19 اردیبهشت ماه برای من استثنایی ، سرشار از هیجان و دیدار دوباره با ...   بود .

اولین گردهمایی به مناسبت زنده نگهداشتن یادوخاطره معلمان و شاگردان مدرسه باغچه بان

 در سالروز تولد شادروان جبار باغچه بان


یک سال گذشت ، مرحوم مهندس محمد سعیدی 

امّا هر چه هست گذشت یکسال،  یعنی یک روز عمر آدمی، عمری که فرصت اندکی است که به امانت نزد خداوند برگشت. 

دوشنبه بیست و یکم 2 1388
بخش جدید  نگاهی به تاریخ را به وبلاگم اضافه کردم، امیدوارم این مطالب برای شما مفید و جالب باشد.

 

 نگاهی به تاریخ

==

به پیشنهاد دوستان عزیز ، برای آشنایی و آگاهی بیشتر ( کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری )

سایت مهندس میرحسین موسوی

دوشنبه بیست و یکم 2 1388

خبر مهم و فوری (ارسال کوروش)

معلولان از ادامه تحصیل در برخی رشته‌های دانشگاهی محروم شدند

مشاور وزیر سابق رفاه در امور معلولان با انتقاد از آنچه ” نقض آشکار حقوق معلولان از سوی برخی دستگاه‌های دولتی“ عنوان کرد, خبر داد: به تازگی اعلام شده است که معلولان در برخی از رشته‌های کارشناسی ناپیوسته نمی‌توانند ادامه تحصیل دهند.سهیل معینی در گفت‌وگو با خبرنگار ”ایلنا“ افزود: در دفترچه آزمون کاردانی به کارشناسی کنکور سراسری بند مشخصی آمده که به صراحت حقوق معلولان را نقض کرده است.وی در این‌مورد توضیح داد: در کنکور کاردانی به کارشناسی که دارای ۲ بخش عمومی و خصوصی است شاهد هستیم که در ضوابط خصوصی پذیرش که روی سایت سازمان سنجش نیز منتشر شده, حقوق معلولان به طور آشکار نقض شده است.وی ادامه داد: در ضوابط پذیرش سه مرکز شهید رجایی در مقطع دبیری, دانشکده وآموزشکده فنی و حرفه ای وابسته به آموزش و پرورش و مرکز تربیت معلم وزارت آموزش و پرورش مراکزی هستند که داوطلب معلول را به دلیل داشتن معلولیت منع تحصیل کرده اند.معینی با اشاره به بند ضوابط تخصصی درج شده در دفتر چه کنکور کاردانی به کارشناسی گفت: در این بند آمده که افراد باید نقص عضو بارز و مشهودی نداشته باشند و در واقع شهروندان معلول رابه دلیل معلولیت از ورود به مراکز آموزشی و تحصیل محروم کرده است.مشاور وزیر سابق رفاه در امور معلولان تصریح کرد: منع تحصیل معلولان مغایر با قانون کنوانسیون حقوق انسانی افراد معلول امضا شده در سال ۸۷ است که مجلس نیز در ۳ آذر همان سال الحاق رسمی ایران به این کنوانسیون را تصویب کرده است, بنابراین کلیه قوانین تبعیض آمیز طبق قانون باید رفع شود.
وی تاکید کرد: وزارت آموزش و پرورش به چه دلیلی به خود اجازه چنین کاری را داده است و مدعی شده که معلولان نمی توانند درس بخوانند و دبیر شوند!؟ مگر از تحصیل دانش آموز معلول جلوگیری می شود که از تحصیل دبیر معلول جلوگیری می کنند؟!معینی افزود: مشاهده دبیر معلول و کسب تحصیل از وی باعث می شود که دانش آموزان بیاموزند که در محیط زندگی خود الزاما“ معلولان فردی ناتوان نیست و این امر دهها سال است که ثابت شده است.وی ممانعت از تحصیل معلولان در مقطع دبیری کارشناسی را منافات با حقوق انسانی, آموزه‌های دینی و برابری انسانها دانست و از سازمان سنجش و دانشگاههای مربوطه وزارت آموزش و پرورش دلیل درج چنین ضابطه ای را جویا شد.معینی گفت: مدافعان حقوق معلولان طی روزهای آینده نامه سرگشاده‌ای را به کمیسیون فرهنگی و آموزش مجلس و همچنین وزارت آموزش و پرورش ارسال خواهند کرد و علت را به شدت پیگیری می‌کنیم.
مشاور وزیر سابق رفاه در امور معلولان با اشاره به وجود اختلافاتی قدیمی میان وزارت آموزش و پرورش و معلولان برسر استخدام این افراد , افزود: این وزارتخانه در سال های اخیر افراد معلول را به سمت آموزش استثنایی به جای عادی سوق داده و با این اقدام تبعیض آشکاری را موجب شده است.

روزنامه افتاب

دسته ها : اخبار
دوشنبه بیست و یکم 2 1388

برگزاری کنسرت برای ناشنوایان (ارسال لادن صحرایی)

محققان با استفاده از صندلی مخصوص لمسی قصد دارند کنسرت موسیقی را در تورنتو کانادا مخصوصا افراد ناشنوا برگزار کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، صندلی هایی که به افراد ناشنوا توانایی شنیدن موسیقی را خواهد داد در کنسرت موسیقی که مخصوص افراد ناشنوا برپا خواهد شد، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.صندلی "اموتی" ابداعی است که سه سال پیش در دانشگاه ریرسون اختراع شده و برخی از دانشمندانی که در تولید آن شرکت داشته اند نیز در گروه نوازندگان کنسرتی که برای ناشنوایان برگزار خواهد شد شرکت دارند.یکی از انواع این صندلی ها به 16 بلندگو که در قسمت پشتی و بازوها جاسازی شده اند مجهز است که این بلندگوها توانایی تحریک حس لامسه فرد را دارند. نمونه دیگر به 14 بلندگو مجهز است که از ارتعاشات حرکتی بیشتری برخوردار بوده و زمانی که موسیقی یا ساز خاصی شروع به نواختن می کند فعال خواهد شد.در گذشته تنها راهی که به واسطه آن افراد ناشنوا توانایی شنیدن موسیقی را داشتند عبور امواج صوتی و حس این امواج بود اما صندلی های اموتی با شکستن فرکانسهای صوت امکان حس انواع نواختهای سازهای مختلف را از میان بلندگوهای مختلف به فرد خواهد داد. همچنین این صندلی ها می توانند فرکانسهای بالای صدا را به امواجی که توسط گوش ناشنوایان قابل ردیابی است، تبدیل کنند.پوست انسان توانایی تمیز دادن اصوات با طول موج پایین و بالا را تا سطح هزار هرتز داشته و می تواند فرکانسهای بالای 2 هزار هرتز را نیز ردیابی کند اما امکان تمیز دادن اصواتی در فاصله هزار و 500 تا 2 هزار هرتز امری است که تاکنون به اثبات نرسیده است.
خوشبختانه اکثر سازهای موسیقی به گونه ای نواخته می شوند که در دامنه ردیابی صوتی پوست قرار می گیرد. برای مثال پوست انسان توانایی ردیابی سه بخش از اصوات ناشی از پیانو را دارد. محققان نیز بر همین اساس ابداع این صندلی را پایه گذاری کردند.محققان دریافتند می توان فرکانسهای اصوات بلند را فشرده ساخته و فرکانس اصوات کم را افزایش داد و با جا دادن تمامی اصوات در دامنه ردیابی پوست، امکان احساس این امواج را برای افراد ناشنوا به وجود آورد.آزمایش بر روی افراد ناشنوا نشان می دهد که با استفاده از این صندلی افراد توانایی حس کردن موسیقی را داشته و حتی در زمانی که موسیقی کلاسیک برای آنها پخش شد افراد به رهبری گروه فرضی نوازندگان آن می پرداختند.کنسرت موسیقی که با استفاده از صندلی های اموتی برگزار خواهد شد به سیستم دیگری به نام میوزیک ویز نیز مجهز است که با نمایش بصری موسیقی به صورت انیمیشن و اشکال گرافیکی می تواند تاثیر گذاری صندلی ها را افزایش دهد. رنگهایی که توسط این نرم افزار نمایش داده خواهد شد با نت های در حال نواخته شدن در ارتباط است که با اشکال متفاوت در غلظتهای متفاوت نمایش داده می شود.بر اساس گزارش سی بی اس، در این صورت تجربه شنیدن موسیقی برای افراد ناشنوا تنها یک تجربه لمسی نخواهد بود بلکه با تلفیق تصویر می تواند تاثیر قابل توجهی بر روی فرد گذاشته و درک وی را از موسیقی افزایش دهد.

دسته ها : اجتماعی
دوشنبه هفتم 2 1388
خواندن با کودکان ناشنوا و کم شنوا

 کودکان ناشنوا در گرفتن اطلاعات به جای گوش از چشمان خود استفاده می کنند. دشواری ادای واژگان و دشواری همراه کردن نمادهای نوشتاری با صداها، کودک نا شنوا را در ارتباط گیری با متن کتاب و درک مطالب آن با مشکل رو به رو می کند. به همین سبب کودکان ناشنوا بیشتر از مهارت های کافی خواندن بی بهره اند. شماری از کارشناسان بر این باورند که حس بینایی در نبود حس شنوایی می تواند نماد های زبانی را به کودک ناشنوا منتقل کند. بنابراین شناخت این نشا نه ها نخستین زبانی است که این کودکان می آموزند ودر ضمن اساسی ترین وسیله ارتباطی آنان به شمار می رود. زبان اشاره یک زبان دیداری و حرکتی با ساختار دستوری و ریتم ویژه خود، متفاوت از زبان گفتاری است. زبان اشاره برای انتقال یک معنای دقیق به حرکت های بدنی، حالت های بیانی چهره ای و ایجاد علامت نیاز دارد. کودکان ناشنوا نیز مانند دیگر کودکان به کتاب های چاپی نیاز دارند. امروزه برای بهره مند شدن این کودکان از گونه های مختلف داستانی، در کنارمتن اصلی داستان نشانه های زبان اشاره نیز می آید. این گونه کتاب ها نه تنها سبب می شود که کودکان ناشنوا با متن کتاب بهتر ارتباط بر قرار کنند، بلکه کودکان غیر ناشنوا را نیز تشویق می کند که با آشنایی با این نشانه ها با دوستان ناشنوای خود ارتباط بهتری برقرار کنند. کتابک در این بخش کتاب هایی را که دارای زبان اشاره هستند به خانواده ها، آموزگاران و مروجان معرفی می کند، تا شوق خواندن در کودکان ناشنوا هر چه بیشتر برانگیخته شود.

برگردان: زهره قایینی

منابع:

 Best books for young people with disabilitiesIBBY Jubilee selection 2002

 

دسته ها : آموزشی
دوشنبه هفتم 2 1388
X