بگذار من و تو

 

برای آموختن و دانستن

از دست و زبان و چشم مدد بگیریم

مگر نه آنکه خداوند همه آنها را به زیبایی هم آفریده است

نگاه کن ، نواختن حروف را با شکوه انگشتانم!

نگاه کن که ،

موسیقی دستانم به زیبایی موسیقی کلام است!

تعجیل برای چیست؟

باید که با ترنم آن آشنا شوی.

منبع : شعر از ط - م

دسته ها : شعر
دوشنبه سیم 10 1387

گفتگو با میثم رنجبری دف نواز ناشنوا پدیده دومین جشنواره موسیقی معلولان

(صدای دف را با قلبم می شنوم)

دومین جشنواره موسیقی معلولان کشور به نام مهر آوا برگزار شد. هنرمندان معلول سراسر کشور دورهم جمع شدند تا هنرشان را به دیگران نشان دهند و شعار معروف "معلولیت محدودیت نیست" را ثابت کنند. اما از بین همه این هنرمندان یک نفر پدیده جشنواره بود و هر کس می خواست چیزی از جشنواره بگوید اول از میثم رنجبری شروع می کرد، جوان 22 ساله ای که به رغم ناشنوایی دف می نواخت.

  چی شد که تصمیم گرفتی ساز بزنی ؟

برادر بزرگ ترم سالهاست  که دف می نوازد و از بچگی دف زدن او را می دیدم. یک روز پیشنهاد داد که با او سر تمرین بروم و وقتی سر کلاس شان رفتم علاقه مند شدم که من هم شروع کنم.

 از چه کسی دف زدن را یاد گرفتی؟

یکی از استادان بزرگ بیجار به نام غلام سیفی زاده اولین استاد من بود.

 راحت قبول کرد که سرکلاسشش بروی؟

روز اول که رفتم برایم مشکل بود چون بچه های عادی آموزش می دیدند و چون من ناشنوا بودم زیاد در جریان کلاس قرار نمی گرفتم و سعی می کردم با احساس درونی ام یاد بگیرم. 12 جلسه پیش استاد سیفی زاده رفتم و بعد از آن 7 – 8 سال است که خودم تمرین می کنم و ادامه می دهم در حال حاضر هم شاگرد استاد سعدالله نصیری هستم و آموزش می بینم.

 در حال حاضر چه کار می کنی؟

الان در اداره ارشاد بیجار به 6 جوان ناشنوا دف زدن را آموزش می دهم، علاوه بر این در گروه موسیقی استاد نصیری هم هستم و هر جا کنسرت داشته باشند چون نمی توانم با گروه هماهنگ شوم، در پایان برنامه شان تکنوازی دف دارم.

 غیر از دف به هنر د یگری هم علاقه داری؟

من زیرزمین منزلمان را شبیه به هنرکده کرده ام، همان جا دف می زنم ، معرق کاری می کنم، گروه تئاتر دارم که باهم تمرین می کنیم. علاوه بر اینها سرپرست گروه سرود ناشنوایان بیجار هم هستم و سال گذشته هم مقام دوم تنیس روی میز ناشنوایان کشور را به دست آورده ام.

 ناشنوای مطلق هستی؟

به کمک سمعک صداهای خیلی ضعیفی می شنوم . من برای دف زدن به گوشم نیاز ندارم چون صدای دف را با قلبم می شنوم . من یک دنیا عاشق دف هستم.

 بچه های ناشنوا علاوه بر تحصیل چه مشکلات دیگری دارند؟

نه تنها بچه های ناشنوا بلکه همه معلولان چون در اقلیت هستند کمتر دیده می شوند. مثلا قانون استخدام 3 درصد معلولان در ادارات دولتی در هیچ کجا اجرا نمی شود و ما با مشکل اشتغال مواجه هستیم. من به خوبی با کامپیوتر آشنا هستم و دیپلم تاسیسات دارم اما تا می بینند ناشنوا هستم دست به سرم می کنند تا استخدام نشوم.

 بهترین خاطره ات از دورانی که موسیقی کار کرده ای چیست؟

اولین بار که اجرا کردم ، همه مردم روی پا بلند شدند و تشویقم کردند. آن لحظه بیشتر از هر لحظه عمرم خوشحال بودم. امسال هم که در جشنواره موسیقی معلولان مقام اول را به دست آوردم از بهترین لحظه های عمرم بود.

 انسیه شهرستانکی

دف نواز ناشنوا دومین جشنواره موسیقی معلولان مهر آوا

دسته ها : گفتگو
جمعه بیست و هفتم 10 1387

گفتگو با خانم مرضیه آقاخانی معاون شورای فرهنگیان

لطفا خودتان را معرفی کنید و در حال حاضر مشغول به چه کار هستید؟

من مرضیه آقاخانی ، کوچکترین و سومین فرزند ناشنوای خانواده ام هستم. از دوران کودکی ناشنوا بوده ام، اما علت ناشنوایی را نمیدانم . در رشته کارشناسی طراحی لباس و پارچه تحصیل کرده ام و مدت 10 سال است که به تدریس در مدارس استثنایی مشغول هستم البته پیش از آن نیز در بهزیستی مشغول به کار بوده ام. 13 سال پیش زندگی با همسرم را که او نیز ناشنوا است، آغاز کردم و ثمره آن دو دختر به نامهای مهدیه (8ساله) و مبینا (5/2 ساله) است.

 چگونه بفکر تاسیس شورای فرهنگیان برای ناشنوایان افتادید؟

با همکاری کانون ناشنوایان ایران در جهت برطرف ساختن مشکلات معلمان و دانش آموزان ناشنوا و نیز آشنایی بیشتر با دیگر آموزگاران ناشنوا در سراسر کشور تصمیم به تشکیل گروهی در این زمینه گرفتیم که آن را شورای فرهنگیان ناشنوا نامگذاری کردیم و من در سمت معاونت با این شورا همکاری می کنم.

 هدفتان از تشکیل این شورای فرهنگیان چه بود؟

مواردی که اهداف تشکیل این شورا را در برمیگیرد عبارت است از :

الف ) ارتقای سطح علمی ، دانش و مهارت فنی آموزگاران ناشنوا

ب) بررسی و پژوهش در زمینه های آموزشی مناسب برای پیشرفت دانش آموزان ناشنوا

ج) آموزش ارتباط مناسب با خانواده و جامعه به ناشنوایان

د) بررسی و در حد امکان و توانایی برطرف ساختن مشکلات معلمان ناشنوا اعم از مادی و غیرمادی

 نظرتان درباره برگزاری همایش سراسری فرهنگیان ناشنوایان کشور چیست؟

برگزاری همایش ها سبب می شود معلمان ناشنوا از سراسر کشور با یکدیگر آشنا شده ، از تجربیات خود در زمینه آموزش بهره ببرند و با یکدیگر به بحث و تبادل نظر بپردازند. تداوم در برگزاری همایش های سالانه و ارائه نظرات، پیشنهادات و انتقادات می تواند گام موثری در جهت همگرایی معلمان ناشنوا در نحوه آموزش و برطرف ساختن مشکلات و موانع برسرراه باشد.

 آیا تا بحال بصورت قطعنامه ای در این گردهمایی ها، مشکلات معلمان و دانش آموزان ناشنوا برطرف شده است؟

قطعنامه هایی که در همایش های اول و دوم تهیه و به سازمان استثنایی کشور فرستاده شده به ارائه مشکلات و پیشنهادات پرداخته بود که متاسفانه از سوی سازمان پاسخی مناسب دریافت نکردیم . در سومین همایش قطعنامه ای تهیه شد مبنی بر پاسخ قاطعانه سازمان به قطعنامه های اول و دوم که آن هم اکنون بی پاسخ مانده است. چهارمین همایش را در این سال برگزار نکردیم.

 در این راه باچه مشکلاتی مواجه هستید؟

والله چه بگویم، مشکلات در این راه بی شمار است.

 از مسئولین سازمان آموزش و پرورش استثنایی چه انتظاراتی دارید؟

ناشنوایان امروزه در دنیا از امکانات تقریبا همسان با شنوایان برخوردارند که متاسفانه در ایران روز به روز شاهد افت امکانات حداقلی و مناسب برای ناشنوایان هستیم که مهمترین آن نحوه آموزش ، مواد درسی و ایجاد ارتباط با دیگر افراد جامعه است، حتی ناشنوایان در ارتباط با یکدیگر دچار مشکل هستند چرا که زبان اشاره را که اولین و مهمترین زبان ارتباطی بین ناشنوایان است به درستی در مدارس نیاموخته اند.

 امکانات و خدمات آموزش استثنایی را چگونه ارزیابی می کنید؟

من امکانات و خدمات آموزش استثنایی را بسیار ضعیف ارزیابی و کاملا تفاوت آموزشی بین ناشنوایان و شنوایان را احساس می کنم و همانطور هم که اشاره کردم روزبه روز شاهد است این خدمات و امکانات آموزشی هستیم.

 استخدام معلم ناشنوا در مدرسه؟

در سال 1360 مجلس شورای اسلامی ، در مصوبه ای اعلام کرد دولت موظف است هر سازمانی 3 درصد از نیروی استخدامی خود را به معلولان  اختصاص دهد که متاسفانه در این زمینه اقدامی صورت نگرفته است و به تازگی از پذیرش ناشنوایان به عنوان نیروی استخدامی خودداری می شود.

 از نظر آموزش به ناشنوایان روش تدریس لبخوانی یا زبان اشاره کدام بهتر است؟

در آموزش ناشنوایان هم روش لبخوانی و هم روش اشاره باید لحاظ گردد. زبان اشاره در آموزش بعنوان وسیله ای جهت یادگیری بهتر و لبخوانی جهت ارتباط آسان مورد استفاده قرار می گیرد به این روش آموزشی ارتباط کلی گفته می شود.

 تبعیض بین معلمان ناشنوا و شنوا چیست و چگونه است؟

این موضوع بستگی به مدیریت مسئول آموزشی مدارس دارد، بنظر من چنانچه مدیر مدرسه از قاطعیت و جدیت در کار خود برخوردار باشد و در تدوین برنامه آموزشی نگاه بی طرفانه ای اعمال کند مطمنا هیچگونه تبعیضی به وجود نخواهد آمد . متاسفانه گاهی این تبعیض دیده شده و معلمان ناشنوا بجای تدریس به کارهای دیگری بعنوان مثال در سمت کمک مربی به کار مشغول هستند . در ضمن مدیران باید به توانایی معلمان ناشنوا ایمان داشته باشند.

 معلم تلفیقی یعنی چه؟ دانش آموزان ناشنوا از معلم تلفیقی راضی هستند؟

بنظر من از آنجایی که آموزش دانش آموزان ناشنوا متفاوت از دانش آموزان عادی است ، روش تلفیقی علاوه بر اینکه مناسب آنها نیست بر مشکلاتشان از جمله برقراری ارتباط با دانش آموزان عادی ، محتوای کتاب های درسی و ... می افزاید و در ضمن اینکه در این زمینه تحقیقی انجام نداده ام و انشاا... به این مسئله فکر می کنم.

 نظر شما در خصوص تحصیل دانش آموزان ناشنوا در مدارس عادی چیست؟ (بصورت مدرسه ای تلفیقی)

چنانچه امکانات آموزشی بین شنوایان و ناشنوایان به تساوی تقسیم شود بسیار می تواند مفید باشد البته این زمانی صورت می پذیرد که دانش آموزان و معلمان شنوا از آمادگی لازم برای پذیرش دانش آموزان ناشنوا برخوردار باشند. متاسفانه شرایط تحصیل و آموزش برای دانش آموزان ناشنوا حتی در مدارس ناشنوایان نیز مهیا نیست و از سوی دیگر جامعه ناشنوایان هنوز ارتباط مناسبی با جامعه پیدا نکرده است و در انزوا به سر می برد. با این توصیف یک دانش آموز ناشنوا که هنوز ارتباط با دیگر ناشنوایان را نیاموخته چگونه می تواند با شنوایان ارتباط برقرار کند ودانش آموزانی را می شناسم که به واسطه تحصیل در مدارس عادی و نادیده گرفته شدن از سوی دیگر دانش آموزان خود دچار افسردگی یا پرخاشگری شده اند.

 خود شما معلم ناشنوا هستید چه می گوئید؟ (مربوط به روش تدریس)

حدودا 8 سال با روش ارتباط کلی (زبان اشاره و لبخوانی) به ناشنوایان درس  میدادم در ضمن تدریس من به بچه ها کار عملی مثل طراحی لباس -  الگو دوخت لباس بوده و در حال حاضر 2 سال در آموزشگاه رسالت کم توان ذهنی درسهای مهارت حرفه ای را تدریس می نمایم.

 بزرگترین آرزوی شما چیست؟

آرزومندم ، روزی فرا رسد که مسئولان آموزش و پرورش کشور، چه در سطح کلان و چه در سطح خرد، بتوانند مشکلات  و سختی های آموزشی معلولان به خصوص ناشنوایان را در پیشرفت علمی و افزایش دانش آنان حل کنند و این کار میسر نیست مگر با در نظر داشتن آرا و نظرات کارشناسان دلسوز و خواستار پیشرفت ناشنوایان و معلمان ناشنوا به علت آشنایی بیشتری که با مشکلات آنها دارند.

 چه توصیه ای برای معلمان ناشنوایان دارید؟

برای همه معلمان ناشنوا ، آرزوی موفقیت در تمام مراحل زندگیشان و خدماتی که به ناشنوایان می کنند، دارم.

خانم آقاخانی از اینکه با حوصله و صبر به تمام سوالات من جواب دادید  به شما خسته نباشید می گویم و متشکرم. شیدا شهیدی

دسته ها : گفتگو
دوشنبه بیست و سوم 10 1387
اخبار کوتاه فرهنگی

‌407‌ دانش‌آموز استثنایی امسال به دانشگاهها و مراکز آموزش عالی راه یافتند

407 دانش‌آموز استثنایی از گروههای مختلف امسال به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور راه یافتند.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش استثنایی، از میان پذیرفته شدگان، 112 نفر در دانشگاه‌های دولتی، پیام نور و جامع علمی کاربردی و 294 نفر در دانشگاه آزاد در مقاطع کاردانی و کارشناسی مشغول به تحصیل شدند.

براساس این گزارش، از میان پذیرفته شدگان 136 نفر ناشنوا و نیمه شنوا، 211 نفر نابینا و نیمه بینا و 60 نفر معلول جسمی و حرکتی هستند.

براین اساس در کنکور 87، سه نفر از دانش‌آموزان استثنایی رتبه زیر 10 و 7 نفر رتبه زیرصد و جمعا 11 نفر رتبه زیر هزار را کسب کردند.

دسته ها : اخبار بهزیستی
دوشنبه بیست و سوم 10 1387

مراسم عزاداری تاسوعا و عاشورای حسینی 17 و 18 دی ماه از ساعت 8 تا 14 بعدازظهر در محل هیئت عزاداران حسینی ناشنوایان استان تهران برگزار می شود.

ادرس : نیاوران - میدان شهید باهنر - خیابان پور ابتهاج - خیابان شهید زینلی - پلاک11


موسسه فرهنگی مذهبی هیئت عزاداران حسینی ناشنوایان استان تهران


دسته ها : اخبار
يکشنبه پانزدهم 10 1387
خانه ناشنوایان اعظم به مناسبت تقدیر و سپاس  مراسم تجلیل از پیشکسوتان جامعه ناشنوا توسط خانم اعظم شفیعی در روز پنج شنبه 5 دی ماه با حضور دوستان ناشنوا و سایر در سالن خانه ناشنوا اعظم برگزار شد.


سخنرانی سرکار خانم اعظم شفیعی


اهدا از طرف سرکار خانم اعظم شفیعی

1

سخنرانی جناب آقای رضاقلی شهیدی

مهمانان

مهمانان

دسته ها : اجتماعی
جمعه سیزدهم 10 1387
انتظارات کودک ناشنوا از والدین
دسته ها : آموزشی
سه شنبه دهم 10 1387

اسامی هنرمندان که در این مراسم لوح تقدیر دریافت نمودند

سومین دوسالانه هنرهای تجسمی هنرمندان ناشنوا

محل برگزاری : بنیاد آفرینشهای هنری نیاوران

برگزار کننده : موسسه فرهنگی هنری فرجام جام جم (دبیر نمایشگاه : بهزاد اشتری)

دسته ها : فرهنگی و هنری
چهارشنبه چهارم 10 1387
فرهنگسرای نیاوران ( اولین نمایشگاه آثار هنری فرهنگی ناشنوایان کشور) 1381

فرهنگسرای نیاوران ( دومین نمایشگاه آثار هنری فرهنگی ناشنوایان کشور) 1382

سومین نمایشگاه آثار هنری و فرهنگی ناشنوایان کشور  ۱۳۸۷

مراسم افتتاحیه نمایشگاه سومین دوسالانه هنرهای تجسمی و صنایع دستی هنرمندان ناشنوای کشور با حضور چندین مقام ، هنرمندان ومهمانان روز سه‌شنبه 26 آذر ساعت 4 بعدازظهر در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران برگزار شد. همچنین در این برنامه  با اهدا لوح سپاس و اهدا هدیه از زحمات این هنرمندان ناشنوا برجسته  تقدیر و تشکر بعمل آمد.

در این دوسالانه 90 اثر نقاشی، حجم، معرق، کاریکاتور، عکس و مینیاتور 21 هنرمند ناشنوا به تماشا گذاشته و نـمایشگاه تا دوم دی‌ماه دایر بود.

دبیر نمایشگاه : آقای بهزاد اشتری

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران : آقای مسجد جامعی

هنرمند میناتور : آقای حسن تقوی

اهدا 

  اسامی هنرمندان که در این مراسم لوح تقدیر دریافت نمودند (به زودی میزارم)

دسته ها : فرهنگی و هنری
يکشنبه اول 10 1387
X