دامه گزارشی : تاریخ 87/2/19

اولین گردهمایی به مناسبت زنده نگهداشتن یادوخاطره معلمان و شاگردان مدرسه باغچه بان

 در سالروز تولد شادروان جبار باغچه بان

 

عکسهای به ترتیب به زمان مراسم :

 

اهدا لوح تقدیر به معلمان عزیز

اولین دیدار معلمان و شاگردان بعد از سالهای طولانی با شوق (بهترین روز زندگیم بود)

اجرای سرود توسط گروه پژواک سکوت 

سخنرانی جناب آقای دکتر کمالی معاونت محترم پیشین توانبخشی و استاد دانشکده علوم توانبخشی

جناب آقای شهیدی (از خاطرات خود تعریف می کردند)

سخنرانی سرکار خانم ثمینه باغچه بان

 به یاد روز 19 اردیبهشت سالروز تولد استاد جبار باغچه بان

 بریدن کیکی به مناسبت سالروز تولد استاد جبار باغچه بان

 سرکار خانم ثمینه باغچه بان و جناب آقای شهیدی (بعد از بریدن کیکی، با شوق و خوشحال به همدیگر را تبریک گفتند)

 سخنرانی جناب آقای باقری مدیر روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش استثنایی

 فال دیوان حافظ قبل از شروع هدایا به معلمان عزیز

هدیه ای ناقابل برای معلمان عزیز

هدیه ای ناقابل برای معلمان عزیز

عکس یادگاری دسته جمعی دوستان ناشنوا عزیز (متاسفانه چند نفر دوستان ناشنوا در این عکس حضور نداشتند)

 

همچنین از همه کسانی که مرا برای تهیه این برنامه یاری کردند تشکر میکنم.

 

جناب آقای باقری (تدارک لوح تقدیر برای معلمان عزیز)

اعضای انجمن خانواده ناشنوایان ایران:

سرکار خانم لیلا اعتماد (برای تهیه مجوز از وزارت ارشاد برای تهیه کتاب و راهنمایی)- جناب آقای رضامحمودی(برای راهنمایی)- جناب آقای علیرضا علیمردانی(برای تدارک سالن)- سرکار خانم بهنازستوده(برای تماس گرفتن با معلمان)

جناب آقای بهزاد اشتری (راهنمایی)- جناب آقای علیرضا شفیعی(عکاس)- جناب آقای شهرام شهیدی(طراح کارت دعوت و پوستر) 

سرکار خانم حمایتی (مدیرآموزشگاه باغچه بان)- سرکار خانم والیگو - سرکار خانم اعظم آقاخانی- سرکار خانم مرضیه آقاخانی

و

با سپاس  مهمانان گرامی مقامهای ، معلمان عزیز و دوستان ناشنوا و سایر سروران که با حضور گرم خود به ما قوت قلب بخشیدند.

چهارشنبه شانزدهم 5 1387

اولین گردهمایی به مناسبت زنده نگهداشتن یادوخاطره معلمان و شاگردان مدرسه باغچه بان

در سالروز تولد شادروان جبار باغچه بان

تاریخ : 87/2/19

 

کارت دعوت

مدتی در این فکر بودم که معلمان قدیمی ام را ببینم. اما کجا وچطور؟ کم کم به این فکر افتادم که معلمان و شاگردان قدیمی را یک روز دورهم جمع کنم آخر اسفند ماه بود پیدا کردن معلمان بعداز 25 سال آن هم بدون هیچ آدرس و تلفنی کار سختی بود. به کمک 2 تا از معلمان قدیمی ام توانستم بقیه معلمان را پیدا کرده و با آنها تماس بگیرم تعدادی را پیدا نکردم و چند نفر متاسفانه فوت کرده بودند. با پیدا کردن این تعداد از معلمان امیدوار شدم.  بعداز چند روز فکر کردن و تحقیق به این نتیجه رسیدم که 19 اردیبهشت روز تولد جبار باغچه بان روز خوبی می تواند باشد.  بعداز تعطیلات فروردین کار اصلی را شروع کردم به کمک برادرم کارت طراحی کردیم و آن را چاپ کردم و برای معلمان ، دوستان ناشنوا و دیگران فرستادم حدود 120 نفر را که شامل معلمان، دوستان ناشنوا ، سایر مهمانان، چند نفر مقامات آموزش و پرورش و جناب آقای دکتر کمالی را دعوت کردم. خوشبختانه سرکار خانم ثمینه باغچه بان نیز در آن تاریخ به ایران سفری داشتند که بسیار برایم حضور ایشان خوشایند بود.

با موافقت جناب آقای باقری مدیر روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش استثنایی برای معلمان لوح تقدیر آماده شد چند روزی پیگیر هدایا شدم و از وزارت ... تعدادی دیوان حافظ برای هدیه گرفتم، کیک را سفارش دادم و تدارک پذیرایی مراسم را دیدم. حدود یکماه شدیدا" دنبال این کارها بودم و برای مراسم شوق و ذوق داشتم به معلم ها هم که زنگ می زدیم خیلی خوشحال می شدند و من تشویق میشدم.

احساس من این بود که باید دین خود را به استاد جبار باغچه بان که همه خانواده ام از جمله پدرم، مادرم ، خواهرم، همسرخواهرم، خودم ، همسرم ، برادرم و زن برادرم به نوعی شاگرد ایشان بوده ایم، ادا کنم. استاد جبار باغچه بان حق بزرگی به گردن همه ما دارند.

بلاخره روز 19 اردیبهشت رسید از ساعت 4 کم کم دوستان و معلمان می آمدند با شوق و ذوق همدیگر را می بوسیدند و بعضی ها چند دقیقه ای طول می کشید تا همدیگر را بشناسند و به خاطر بیاورند، خاطرات همه زنده شده بود و همه با خوشحالی از احوال هم می پرسیدند. تماشا می کردم  واقعا" از دیدنشان بسیار لذت بردم. (متاسفانه چند نفر معلمان به علت بیماری و گرفتاری در مراسم نیامدند و عذرخواهی کردند.)

بعد از یک ساعت برنامه به طور رسمی شروع شد.

برنامه با تلاوت قرآن توسط آقای کمال سهیلی از شهر اصفهان تشریف آوردند و نیز سرود جمهوری اسلامی توسط گروه پژواک سکوت شروع شد. بعد من به مهمانان خیر مقدم گفتم سخنرانی کردن برایم سخت بود چون تا بحال سخنرانی نکرده بودم و کمی هم ذوق زده بودم باید از لطف و کمک  آقای رضا محمودی برای راهنمائیهایشان تشکر کنم که منو آرام و شروع به سخنرانی کردم.

جناب آقای دکتر کمالی معاونت محترم پیشین توانبخشی بهزیستی و استاد دانشکده علوم توانبخشی با تشریف فرمایی و سخنان خود ما را خوشحال و سرافراز کردند.

پدرم ، آقای شهیدی ناظم درمدرسه باغچه بان بودند از خاطرات خود گفتند.

چند سرود مختلف توسط گروه پژواک سکوت اجرا شد

در بین برنامه سرکار خانم ثمینه باغچه بان تشریف آوردند و بازهمه خوشحال شروع به سلام و احوالپرسی کردند .

من به ایشان خیر مقدم و همچنین عرض تسلیت و تاسف از بابت فوت آقای ثمین باغچه بان گفتم و برای گرامی داشتن یاد ایشان همه یک دقیقه سکوت کردند.

سرکار خانم ثمینه باغچه بان هم برای ما سخنرانی کردند و کیکی که به مناسبت سالروز تولد استاد جبار باغچه بان تهیه کرده بودم را بریدند.

هدایا و لوح های تقدیر به معلمان اهدا شد.

جناب آقای باقری مدیر روابط عمومی سازمان آموزش و پرورش استثنایی  با تشریف فرمایی خود ما را خوشحال و برای ما سخنرانی کردند.

بعد از برنامه و پذیرایی از مهمانان همه در حیاط مدرسه باغچه بان شروع کردند به صحبت کردن و عکس دسته جمعی گرفتن حدود یک ساعتی همه در حیاط بودند. تا ساعت 20:30 بعدازظهر این برنامه با خوشی و شاد به پایان رسید.


چهارشنبه شانزدهم 5 1387
چند وقتی است دارم مقاله درباره رابط و زیرنویس به بستگی تلویزیون جمع آوری میکنم و چند قسمتی را بگذارم.

رسانه : به معنی وسیله رسانیدن است و در اصطلاح علوم ارتباطات اجتماعی مقصود از رسانه وسیله رساندن پیام از پیام دهنده به پیام گیرنده است.

رسانه های تصویری: منظور از رسانه های تصویری وجود برنامه های تلویزیونی همراه با رابط و زیرنویس میباشد.

رابط : به معنی مترجم میباشد یعنی کسی که گفتار دیگران را تبدیل به اشارات برای ناشنوایان می کند(بازبان اشاره برای ناشنوایان ترجمه می کند)

زیرنویس تلویزیون : زیرنویس نمایش متن لغات گفتاری میباشد که روی صفحه تلویزیون نشان داده میشوند. زیرنویس به تماشاگران اجازه دهد تا مکالمه و تصویر یک برنامه را بطور همزمان دنبال کند.

متغیر مستقل: بهره مندی ناشنوایان از برنامه ها تلویزیونی همراه با رابط و زیرنویس متغیر مستقل است
.
دسته ها : اجتماعی
سه شنبه پانزدهم 5 1387
رادیو رسانه عمومی و وسیله ارتباطی ارزانی است و اکثریت معلولان و افراد عادی جامعه از برنامه های آزمونده آن بهره مند میباشند اما این وسیله برای ناشنوایان کاربردی ندارد با توجه به اینکه نقض شنوایی از عوامل مهم در فهم و ادارک برنامه های تلویزیونی میباشد افراد دارای نقص شنوایی به نوبه خود دوست دارند کلام برنامه های تلویزیون را بفهمند در واقع نقش سازنده و تاثیر گذار تلویزیون - سینما در افراد معلول به مراتب بیش از افراد سالم است.

اگر افراد شنوایان سعی کنند که بفهمند ناشنوا بودن یعنی چه؟ آنگاه شاید افراد ناشنوایان سعی کنند که بفهمند شنوا بودن یعنی چه؟
دسته ها : اجتماعی
سه شنبه پانزدهم 5 1387

مراسم گرامیداشت جولیا سمیعی

مراسم به مناسبت سی امین سال درگذشت جولیا سمیعی (بنیانگذار کمیته پژوهش و توسعه زبان اشاره فارسی) مورخ 87/5/11 در مکانی آرامگاه کاتولیک برپا نمود. در این مراسم تعداد از دوستان ناشنوا , سرکار خانم باغچه بان و غیره حضور داشتند

از طرف کانون ناشنوایان ایران
وبا همکاری بنیاد پژوهشهای ناشنوایان ایران

قبر جولیا سمیعی و دو پسرانشان

دسته جمعی

دسته ها : اجتماعی
دوشنبه جهاردهم 5 1387

در زبان شیرین فارسی مثل است که می گویند " آدمی فربه شود از راه گوش" زیرا انسان از طریق شنیدن گفتار دیگران ، مطالب سودمند را فرا می گیرد و از نظر عقلی برهمه دانشها تسلط دارد و اکثر دانستینهای آدمی از طریق این حس شنوایی حاصل می شود با توجه به اینکه نقص شنوایی بر نعمت تکلم نیز صدمهمی زند و قدرت بیان رااز انسان می گیرد. این حس مهم بشری بیشتر آشکار میشود وکمتر کسی از ارزش واقعی آن آگاه است اما ناشنوایان ارزش واقعی شنوایی و تکلم را خبری می دانند. هدف کلی این پژوهش مطالعه رسانه های تصویر ودیداری (برنامه های تلویزیونی همراه با رابط و زیرنویس) و مقایسه باجنبه های تصویری سایر رسانه ها است.

 


دسته ها : اجتماعی
پنج شنبه دهم 5 1387

بازهم دردودلی با همه شما عزیزان

همانطوریکه قبلا درباره اش را نوشته بودم الان فکر کنم بازهم لازم دوباره
بنویسم. شاید نوشتنم ارزش نداره یا فقط وقتتون را هدر میدهد. خلاصه فقط اینرو می دونم میخواهم حرف توی دلم به اینجا بنویسم همینه .

چند وقت پیش توی تلویزیون تبلیغات سریال حضرت یوسف به زودی پخش میشود نشان میداد. من هم از روز اول تصمیم گرفتم سریال حضرت یوسف نگاه نکنم چون میدانستم بدرد من نمیخوره که بدون زیرنویس هیچ مزه نمیده. تازه به اضافه اعصابم خراب میشه

قسمت اول سریال حضرت یوسف پخش شد =  ندیدمش
قسمت دوم سریال حضرت یوسف = همان روز عصر یکی از بستگانم به من گفت هی شیدا جون امشب برنامه سریال حضرت یوسف داریم که ببیندش ، محکم گفتم نه نمیخواهم ببینمش شب شد زود رفتم و خوابیدم
قسمت سوم سریال حضرت یوسف = بطور تصادفی کانال رو عوض کردم درست همان موقع سریال حضرت یوسف داشت شروع میشد. البته اول متوجه نشدم چه سریالی! کم کم نگاهش کردم مامان یوسف مرده همه شیون می کشیدند. خلاصه تا اخر تماشا کردم. البته زیاد بد نبود و موضوعش برام قابل فهم بود.
قسمت چهارم سریال حضرت یوسف = نشستم و تماشا کردم کم کم به مرحله احساس و سختی رسید مثلا یک خانم مسن یوسف را نگه می داشت. هنوز نفهمیدم کیه ؟ کنیز یا زن بابا یا دیگر و قسمت دیگر همون زن مسن مسئله به بستن کمربند در دامن یوسف  هیوهیا به پا کرد نفهمیدم چرا ؟ ...
داشتم حرص می خوردم زن مسن کیه ؟ فلان کیه  اخرسرطاقتم تمام و مجبور شدم به همسر نازنینم وادار کنم که بره پایین پیش مامانش تا اخر سریال باهم تماشا کنند و سریال تمام میشود همسرم بیاد بالا تمام جریانش برام تعریف می کند
.
باخودم فکر کردم شنوایان عزیز همزمان تماشای فیلم و گوش دادن چه لذت داره که همه چیز همان لحظه را می فهمد جریانش چیه اما من باید صبر کنم تا تمام شدن سریال همه چیز را می فهمم.

چرا ما باید سختی را ببینیم
چرا باید رنج می کشیم.
چرا باید ناراحت باشیم.
چرا باید مزاحم دیگران باشیم.
چه گناه کردیم وناشنوا شدیم
چرا به فکر مشکلات ما نیستند

 آیا افراد شنوا می توانند بدون صدای تلویزیون زندگی کنند؟
پس ناشنوایان هم بدون زیرنویس نمی توانند زندگی کنند

 
ما زیر نویس می خواهیم

بازهم تکرار میکنیم زیر نویس میخواهیم
دسته ها : اجتماعی
پنج شنبه دهم 5 1387

انسان موجودی اجتماعی است ، برقراری ارتباط یکی از نیازهای اولیه و اساسی او است و این ارتباط کلامی و غیر کلامی است.

ارتباطات الکترونیکی و گسترش آن جامعه کنونی را چنان از جوامع پیش متمایز ساخته است که برخی عصر نو را عصر ارتباطات و انفجار اطلاعات می خوانند. این زمان نسبت به دوره های قبل، افزایش اطلاعات افراد و تخصصی شدن اطلاعات افراد ، در عرصه های گوناگون علوم و تکنولوژی میباشد.

نکته قابل توجه : معلولان از جمله افراد تازه وارد به حوزه ارتباطات و اطلاعات هستند.

صفت ظاهری و فیزیکی یا روحی و فکری با توجه به توانائیهای خویش از موقعیتهای مناسبی برای دستیابی به دانش و اطلاعات احتیاج به رسانه های دارند.

دریچه های ورود به جهان اطلاعات ، رسانه های همگانی هستند که مهمترین آنها را میتوان رادیو، تلویزیون ، سینما و مطبوعات دانست.

معلولین مانند سایر افراد جامعه باید از امکانات مناسب وبرابرسازی فرصتها و بهره گیری وحتی اداره آنها شریک باشند.

متاسفانه در حالی است که نقش ناشنوایان و نیمه شنوایان در مقایسه با سایر بسیار کمرنگ است همانند بهره مندی ناشنوایان از رسانه های تصویری و غیره هیچ سهمی ندارند.

بطورخلاصه جمع آوری کردم منبع محفوظ
دسته ها : اجتماعی
پنج شنبه دهم 5 1387
کتاب ناشنوا مثل من (تامس اسپردلی)داستان مبارزه یک خانواده برای درهم شکستن سد سکوت  

به همه دوستان عزیز توصیه میکنم حتما کتابش را بخوانید بخصوصا پدرومادر شنوا که فرزند ناشنوا دارند. کتاب بسیار قشنگ و خواندنش واقعا ارزش دارد.

قسمتی ازکتاب...تام و لوئیز،  لین دختر خود تقریبا 4 ساله را مجبور کردند که لبخوانی یاد بگیرد وحرف بزند. تا یکروز تام به لوئیز می گوید می خواستم بدونم که دنیای سکوت چیست؟ و به لین چه می گذرد. از لوئیز خواست که جمله ای را بدون صدا بگوید تا من ببینم چگونه میتوانم آن را لبخوانی کنم لوئیز جمله را گفت و تام توانست این کلمات را لبخوانی کند : فردا - لین - بروس - مدرسه ولی نتوانست رابطه کلمات را با یکدیگر بفهمد تامفهمومی از آنجه را که لوئیز گفته بود بدست می آورد . دوباره لوئیز همراه با صدای کلمات جمله خود راتکرار کرد: فردا که بروس به مدرسه رفت من لین را با خودم به خرید می برم. تام هزاران بار هر یک از کلمات این جمله را روی لبهای لوئیز دیده بود و شنیده بود ومعنی آنها را میدانست ولی با این همه نتوانست تمام انها را از لبخوانی متوجه شود.  

لوئیز به تام گفت اخبار آخر شب تلویزیون را بدون صدا تماشا کنیم.

اخبار شروع شده نگاهیشان خود را دقیقا روی لبهای گوینده متمرکز گردند شهر - تاخیر - ویتنام - ایستگاه - شیکاگو...

تام میگفت کاملا" کیج و منگ شده بودم اکثر کلمات روی لبهای گوینده اخبار مشخص نبود و اخبار تمام شد بدون انکه من فهمیده باشم. موضوع چه بود خیلی وحشتناک بود.

لوئیز : تام ، فکرش را بکن لین حتی نمیدانداین کلمات چه هستند وچه معنای دارند لین که گنجینه لغوی ندارد فکرش را بکن مثل این است که کسی در تلویزیون زبان چینی صبحت کند بعد من و توصدای تلویزیون را ببندیم و بعد بخواهیم از حرکات لبهای اوبفهمیم چه میگوید. آیا قبل از اینکه من و تو زبان چینی را بیاموزیم اصلا امکاندارد کهحتی شکل یک کلمه چینی را روی لب گوینده تشخیص  بدهیم؟ به هر صورت لبخوانی تمام کلمات کار هر کسی نیست. واقعا باید شخص یک استعداد فوق طبیعی داشته باشد و من فکر نمیکنم لین بتواند از عهده چنین کار شاقی برآید....

دسته ها : معرفی کتاب
پنج شنبه دهم 5 1387
X